Ενημέρωση για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ορθογραφίας 2022

Σας ενημερώνουμε ότι ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας 2022 θα διεξαχθεί διαδικτυακά από τις 26 έως τις 29 Μαΐου 2022. Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν μαθητές της Β', Γ', Δ', Ε' και Στ' Δημοτικού και των τριών τάξεων του Γυμνασίου.

Τα κείμενα του διαγωνισμού είναι αποσπάσματα από λογοτεχνικά βιβλία των εκδόσεων Πατάκη (ευγενική παραχώρηση). Το λεξιλόγιο που εξετάζεται (και ο βαθμός δυσκολίας) είναι αντίστοιχο με την τάξη του κάθε παιδιού και σύμφωνο με την ύλη των σχολικών βιβλίων και του αναλυτικού προγράμματος. Παρακαλούμε όπως προωθήσετε το δωρεάν υλικό προετοιμασίας στους μαθητές/τριες σας και αναρτήσετε την αφίσα του διαγωνισμού στο σχολείο σας.

Με τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό οι μαθητές συνεισφέρουν 2€ στο Χαμόγελο του Παιδιού για τον εξοπλισμό της Ομάδας Έρευνας και Διάσωσης.

Οι μαθητές δηλώνουν μόνοι τους συμμετοχή στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού super-contest.com.

Μπορείτε να κάνετε μία δοκιμή του διαγωνισμού στη διεύθυνση https://super-contest.com/diagonismos-orthografias/

Το κόστος συμμετοχής είναι 15€.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε τους μαθητές και τους γονείς του σχολείου σας για τον διαγωνισμό, προωθώντας τους το παρόν email ή με όποιον άλλο τρόπο εσείς θεωρείτε πρόσφορο.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο τηλέφωνο 2118000071 ή απαντώντας σε αυτό το email.

Με εκτίμηση,

Μάνος Καββουσανός

Υπεύθυνος διοργάνωσης και διεξαγωγής

Επαμεινώνδα 5, Καισαριανή

Τηλ. 2118000071

Email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.