Ολυμπιονίκες στο σχολείο μας!

Στις 30-11-2021 ημέρα Τρίτη, το σχολείο μας είχε τη μεγάλη τιμή και χαρά να υποδεχτεί την κ. Φανή Ψαθά, Ολυμπιονίκη στο άθλημα της ελεύθερης Πάλης, μετά από πρόσκληση που απηύθυνε η Διευθύντρια κ. Ε. Μερκούρη στο σύλλογο Ολυμπιονικών Ελλάδος.

Οι προετοιμασίες της υποδοχής και της δράσης έγιναν από την κ. Μ. Παρασκευοπούλου (Υποδιευθύντρια) και την κ. Α. Σταυρούλα (Καθηγήτρια).

Η κ. Φανή Ψαθά είναι Ολυμπιονίκης και Παγκοσμιονίκης, Πρωταθλήτρια στο Τζούντο, δρομέας ορεινού τρεξίματος, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, προπονήτρια και διοργανώτρια φεστιβάλ αισθητικής γυμναστικής.

Παρουσίασε στους μαθητές ένα εντυπωσιακό πρόγραμμα διαδραστικής Ελεύθερης Πάλης, τους μίλησε για την πορεία της, έκανε διάλογο μαζί τους, τους φόρεσε μετάλλια και μοίρασε αυτόγραφα μεταφέροντας τους το Ολυμπιακό πρότυπο και ιδεώδες.

Η συμμετοχή των παιδιών ήταν ενεργή και μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού, συγκίνησης και χαράς.

Αυτή η εποικοδομητική, σπουδαία αλλά και ευχάριστη δράση, έκλεισε με την εναλλακτική συμβολική πράξη του φυτεύματος της ελιάς στην αυλή του σχολείου, του δέντρου που συμπυκνώνει τις αξίες του Ολυμπισμού, της Ειρήνης και της Περιβαλλοντικής ευθύνης.

ps1 ps2b
ps3 ps4