Λίγα λόγια για την Ιστορία του Σχολείου μας

Τηλέφωνο: 210-9656309.

FAX: 210-9656309.

•      Λίγα λόγια για την Ιστορία ου Σχολείου μας

Το 3ο Γυμνάσιο Κορωπίου αποτελεί μέρος σχολικού συγκροτήματος, το οποίο περιλαμβάνει τα εξής σχολεία:

• Νηπιαγωγείο Κίτσι Κορωπίου.
  • Δημοτικό Σχολείο Κίτσι Κορωπίου.
  • 3ο Γυμνάσιο Κορωπίου (Κίτσι).
  • 2ο Γ.Ε.Λ. Κορωπίου (Κίτσι).

Από τις τέσσερεις προαναφερθείσες σχολικές μονάδες, το 3ο Γυμνάσιο και το 2ο ΓΕΛ Κορωπίου συστεγάζονται σε ένα ενιαίο κτήριο και είναι νεοσύστατες, ενώ το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Κίτσι Κορωπίου μετεγκαταστάθηκαν στο νεόδμητο σχολικό συγκρότημα το Νοέμβριο του 2016.

Το υπερσύγχρονο σχολικό συγκρότημα που φιλοξενεί τα τέσσερα σχολεία κατασκευάσθηκε, όπως προαναφέρθηκε, μέσω της σύμπραξης του Δημοσίου και του Ιδιωτικού τομέα. Οι συμπράξεις αυτές είναι συμβάσεις, κατά κανόνα μακροχρόνιες, οι οποίες συνάπτονται με σκοπό την εκτέλεση έργων ή και την παροχή υπηρεσιών. Οι ρόλοι του Δημοσίου και του Ιδιωτικού τομέα είναι σαφώς ορισμένοι. Με τις συμπράξεις αυτές:

• Αξιοποιείται η τεχνογνωσία και η αποτελεσματικότητα του Ιδιωτικού τομέα, ενώ παράλληλα το Δημόσιο διατηρεί ισχυρό εποπτικό ρόλο.
  • Κατασκευάζονται ποιοτικά έργα και ταυτόχρονα παρέχονται υψηλού επιπέδου υπηρεσίες στους αποδέκτες των έργων αυτών.
  • Τονώνεται η οικονομική ανάπτυξη μοχλεύοντας ιδιωτικούς πόρους σε αναπτυξιακά έργα με πολλαπλασιαστικό όφελος.
  • Ο Δημόσιος Φορέας διατηρεί την ιδιοκτησία των παγίων και τον ισχυρά ρυθμιστικό και εποπτικό του ρόλο, δίνοντας την ευκαιρία να υλοποιούνται δημόσια έργα, ακόμα και σε δυσχερείς οικονομικές συγκυρίες.

Ειδικότερα:

Ο Δημόσιος Τομέας:

1. Καθορίζει τις προδιαγραφές του έργου,
  2. Διενεργεί διαγωνισμό για την επιλογή του ιδιωτικού φορέα,
  3. Αξιολογεί προσφορές.

Ο Ιδιωτικός Τομέας:

1). Εκπονεί τις απαραίτητες μελέτες.

2). Εξασφαλίζει την απαιτούμενη χρηματοδότηση.

3). Κατασκευάζει το έργο.

4). Αναλαμβάνει τη συντήρηση και τη διαχείριση αυτού.

Τον Απρίλιο και Μάιο 2014 υπεγράφησαν οι συμβάσεις με τους Ιδιωτικούς Φορείς Σύμπραξης για τα δύο έργα Σ.Δ.Ι.Τ., που αφορούσαν στη μελέτη, χρηματοδότηση, κατασκευή και τεχνική διαχείριση 14 και 10 σχολικών μονάδων αντίστοιχα στην Περιφέρεια Αττικής με ΣΔΙΤ. Το σχολικό συγκρότημα Κιτσίου ανήκει στη χρηματοδότηση των 14 πρώτων σχολικών μονάδων.

Τα έργα αυτά καλύπτουν πλέον τις ανάγκες υλοποίησης νέων εκπαιδευτικών υποδομών και συντελούν στην εξάλειψη του απογευματινού ωραρίου, της συστέγασης σχολικών μονάδων και της χρήσης μισθωμένων κτηρίων για σχολικές μονάδες στην Περιφέρεια Αττικής.

Μετά τον έλεγχο και την αξιολόγηση των οικονομικών προσφορών από το Δ.Σ. της εταιρείας ΚΤΗΡΙΑΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΑΕ ανάδοχος για την κατασκευή, μέσω σύμπραξης Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα, ανακηρύχθηκε η ένωση εταιρειών ΑΤΕΣΕ ΑΕ-ΔΟΜΙΚΗ ΚΡΗΤΗΣ ΑΕ. Πρόκειται για το πρώτο έργο ΣΔΙΤ στην Ευρωπαϊκή Ένωση, το οποίο χρηματοδοτήθηκε, από κοινού, από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ΕΤΕΠ) και το χρηματοδοτικό εργαλείο Jessica (JointEuropeanSupportforSustainableInvestmentinCityAreas-Κοινή Ευρωπαϊκή υποστήριξη για βιώσιμες επενδύσεις σε αστικές περιοχές-). Η χρηματοδότηση του έργου καλύφθηκε από ίδια και δανειακά κεφάλαια των αναδόχων, όπου οι Τραπεζικοί χρηματοδότες είναι η ΕΤΕΠ, η Εθνική Τράπεζα και η AlphaBank.

Η κατασκευή του έργου υλοποιήθηκε σε χρονικό διάστημα 2 ετών από την υπογραφή της σύμβασης, χρηματοδοτήθηκε, όπως υπογραμμίστηκε και προηγουμένως, από ίδια και δανειακά κεφάλαια του ιδιώτη αναδόχου και το Δημόσιο δεν εκταμίευσε κεφάλαια, κατά τη διάρκεια της περιόδου κατασκευής.

Η αποπληρωμή του έργου γίνεται με μηνιαίες πληρωμές διαθεσιμότητας κατά τη διάρκεια της περιόδου λειτουργίας του έργου, σύμφωνα με έναν αυστηρό και λεπτομερή μηχανισμό ελέγχου της ποιότητας και λειτουργίας των υποδομών και βάσει προκαθορισμένων κριτηρίων απόδοσης. Ο ιδιώτης ανάδοχος ελέγχεται για την ποιότητα του έργου και την παροχή των υπηρεσιών συνεχώς για 25 έτη, εξασφαλίζοντας ποιοτικές εκπαιδευτικές υποδομές προς τους πολίτες και το Δημόσιο για όλη τη διάρκεια της ζωής του έργου. Οι προδιαγραφές αποτελέσματος των Κτηριακών Υποδομών για τα σχολικά κτήρια αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα της σύμβασης.