‘ Drugs? Everything is wrong’

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2020-2021 πραγματοποιήθηκε το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο ‘ Drugs? Everythingiswrong’ ‘Ναρκωτικές ουσίες; ΛΑΘΟΣ ’ με το τμήμα Γ1.

Το πρόγραμμα έδωσε έμφαση στον τρόπο ζωής που θα πρέπει να ακολουθεί ο σύγχρονος άνθρωπος για μία ολιστική θεώρηση της Υγείας με επιλογή την ενημέρωση, την πρόληψη και την αποφυγή του καπνίσματος. Η όλη διαδικασία πραγματοποιήθηκε με βάση το Ψυχοκοινωνικό Μοντέλο. Το συγκεκριμένο μοντέλο αναπτύσσει τρόπους επικοινωνίας, λήψης αποφάσεων, συνειδητή επιλογή και ανάπτυξη αυτοεκτίμησης και υπευθυνότητας.

Οι μαθητές, μέσα από βιωματικές δραστηριότητες θεατρικού δρώμενου, την ομαδοσυνεργατική μέθοδο για μελέτη εγκεκριμένου υλικού, εξασκήθηκαν με στόχο να κατανοήσουν την έννοια του καπνίσματος, τις βλάβες από την μακροχρόνια χρήση του τσιγάρου και τη σημασία της προληπτικής παρέμβασης. Το ιστορικό της «Σύμβασης Πλαίσιο» για τον Έλεγχο του Καπνίσματος του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας ήταν το σημείο αναφοράς.

Book Creator - The simple way to create and share ebooks in your classroom