‘Human Dignity & Tolerance’

ΕυρωπαϊκόΠρόγραμμαErasmus+ KA3 μετίτλο « Teachers4Europe: setting an Agora for Democratic Culture» μεσυντονιστήτοΚέντροΕρευνώντουΠανεπιστημίουΠειραιώς.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε από το ενδιαφέρον των μαθητών μου προς τις ανάγκες των ετέρων-άλλων και πιο συγκεκριμένα των εταίρων μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ώστε να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθηση.

Στόχοι του προγράμματος:

• Ενημέρωση των μαθητών, σχετικά με την πολιτική και την λειτουργία της Ευρωπαϊκής ‘Ενωσης, τις αξίες και τα δικαιώματα των Ευρωπαίων πολιτών.
  • Ευαισθητοποίηση των μαθητών με την έννοια της Δημοκρατίας.
  • Επίδειξη υπευθυνότητας για κοινωνική ενσωμάτωση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων.
  • Κατανόηση της πολιτισμικής διαφοροποίησης, μέσα στα όρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τίτλος του Προγράμματος

‘HumanDignity & Tolerance

‘ Ανθρώπινη Αξιοπρέπεια & Ανεκτικότητα ’

Σύμβολο του προγράμματος ‘ THEBUTTERFLY ’ ‘ Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ’ επειδή ενσωματώνει όλα τα χρώματα που υπάρχουν στις σημαίες των Ευρωπαϊκών κρατών.

BUTTERFLY EU